هزینه نوار عصب و عضله چقدر است؟ آیا شامل پوشش بیمه‌ می‌شود؟

هزینه نوار عصب و عضله چقدر است؟ آیا شامل پوشش بیمه‌ می‌شود؟

هزینه تست نوار عصب و عضله برای بیمارانی که نیاز به انجام این تست پیدا کرده‌اند یکی از دغدغه‌های اصلی است. تست نوار عصب و عضله (EMG) آزمایشی است که برای بررسی فعالیت‌های الکتریکی عضلات، اعصاب و تاندون‌ها به کار برده می‌شود. در تست سرعت هدایت عصبی (NCV)، توانایی اعصاب در دریافت و هدایت تکانه‌ها الکتریکی بررسی می‌شود. پزشکان معمولا از آزمایش‌هایی مثل نوار عصب و عضله و نیز سرعت هدایت عصبی، برای تشخیص انواع نوروپاتی استفاده می‌کنند. انواع مختلف نوروپاتی، معمولا در اثر آسیب رسیدن به اعصاب با محل اتصال اعصاب به عضلات، ایجاد می‌شوند.

هزینه آزمایش‌های نوار عصب و عضله و سرعت هدایت عصبی با توجه به عوامل مختلفی مثل محل جغرافیایی مطب، میزان تخصص پزشک، نوع بیمه و موارد دیگر متفاوت خواهد بود.

قیمت و هزینه نوار عصب و عضله

تعیین یک قیمت دقیق برای این تست کار آسانی نیست زیرا عوامل مختلفی هستند که بر قیمت نهایی تست نوار عصب و عضله تاثیر می‌گذارند و همچنین هزینه تست نوار عصب و عضله برای هر فرد با توجه شرایط آن متغییر خواهد بود.

عواملی مانند اندام‌هایی که مورد تست قرار گرفته‌اند، انجام دادن هر دو تست الکترومیوگرافی و هدایت عصبی، پوشش بیمه و عواملی از این دست بر مبلغ نهایی موثر خواهند بود. لذا ما در این بخش این عوامل را به دقت بررسی کرده‌ایم تا دید دقیق‌تری به شما همراهان گرامی بدهیم. برای اطلاع دقیق‌تر از هزینه‌های تست نوار عصب و عضله و تعیین نوبت می‌توانید با شماره تلفن کلینیک ما در ارتباط باشید.

آیا هزینه نوار عصب و عضله تحت پوشش بیمه‌ است؟

در حال حاضر هزینه تست نوار عصب و عضله تحت پوشش بیمه‌ نیست اما ما می‌توانیم فاکتور نهایی هزینه را همراه با مهر کلینیک به شما ارائه کنیم تا مبلغ را از بیمه تکمیلی خود دریافت نمایید.

عوامل موثر بر قیمت تست نوار عصب و عضله

در این بخش قصد داریم تا عواملی که بر قیمت تست عصب و عضله موثر هستند تا بررسی نماییم:

تعداد عضوها و عضلاتی که مورد بررسی قرار می‌گیرند

معمولا آزمایش نوار عصب و عضله (EMG) و تست سرعت هدایت عصبی (NCV)، در چند ناحیه از بدن مثل اندام‌های فوقانی، اندام‌های تحتانی، گردن و پشت انجام می‌شود. اینکه آزمایش در کدام نواحی صورت بگیرد به علائم و شرایط بیماری بستگی دارد.
هر چه آزمایش روی وسعت بیشتری از بدن انجام شود؛ هزینه‌ها نیز بیشتر می‌شود.

تست الکترومیوگرافی، هدایت عصبی یا هردو

معمولا برای بررسی دقیق‌تر وضعیت اعصاب و عضلات، تست‌های نوار عصب و عضله و سرعت هدایت عصبی، با هم صورت می‌گیرد. در نتیجه هزینه‌های نهایی تست شما بستگی به دستور پزشکتان دارد که کدام یک از این تست‌ها را برایتان تجویز کرده است. ممکن است در شرایطی خاص نیاز به انجام هردو تست نباشد در نتیجه هزینه شما تغییر خواهد کرد.

پوشش بیمه

نوع پوشش بیمه نقش زیادی را در تعیین هزینه‌های نهایی تست نوار عصب و عضله و تست سرعت هدایت عصبی دارد. بهتر است که قبل از هر گونه اقدامی با مشاوران شرکت بیمه خود مشورت کنید تا از نوع پوشش بیمه خود مطلع شوید. پوشش‌دهی بیمه‌های مختلف متفاوت است و تمام شرایط در بیمه نامه ذکر شده‌اند. برخی بیمه‌های تکمیلی پوشش‌های مناسبی برای تست‌های تشخیصی ارائه می‌دهند لذا حتما با مسئول بیمه خود تماس بگیرید.

تخصص و مهارت پزشک شما

تخصص و مهارت پزشکی که آزمایش EMG و NCV را انجام می‌دهد؛ تا حدودی بر هزینه‌های آزمایش اثرگذار است. پزشکان معمولا با توجه به میزان تخصص و مهارت خود، دستمزد‌های مختلفی را دریافت می‌کنند. به عنوان مثال، متخصصان مغز و اعصاب یا متخصصان طب فیزیکی که در زمینه تست نوار عصب و عضله و تست سرعت هدایت عصبی، آموزش دیده‌اند؛ نسبت به پزشک‌های عمومی دستمزد بیشتری را دریافت می‌کنند.

محل انجام تست

تست نوار عصب و عضله در کلینیک‌ها ، بیمارستان‌ها و مطب‌های خصوصی انجام می‌شود. در نظر داشته باشید که محل انجام تست عصب و عضله بر هزینه نهایی موثر است زیرا در بیمارستان برخلاف کلینیک‌های خصوصی تعرفه‌ها ارزان تر است.

به‌روز بودن تجهیزات و دستگاه‌های کلینیک

کلینیک‌هایی که به وسایل و تجهیزات مدرن و پیشرفته مجهز هستند، باید هزینه زیادی را صرف نگهداری این وسایل کنند. در نتیجه هزینه انجام آزمایشات، به ویژه تست نوار عصب و عضله و تست سرعت هدایت عصبی، در این نوع کلینیک‌ها نسبت به سایر مراکز بیشتر است.

وسایل و تجهیزات مدرن‌تر و پیشرفته‌تر معمولا تشخیص دقیق‌تری را ارائه می‌دهند. نتایج آزمایش با تجهیزات پیشرفته، دقیق‌تر بوده و سریع‌تر آماده می‌شود و به طور کلی اطلاعات و تصاویر دقیق‌تر و واضح‌تری به پزشک ارائه می‌شود. ویژگی‌های منحصر به فرد دستگاه‌های پیشرفته باعث افزایش دقت و سرعت آزمایش می‌شود؛ اما از طرفی به افزایش هزینه‌ها نیز منجر می‌گردد.

موقعیت مکانی

هزینه خدمات پزشکی، از جمله تست‌های EMG و NCV، می‌تواند بر اساس موقعیت جغرافیایی متفاوت باشد. عواملی مانند هزینه محلی زندگی، بازار خدمات پزشکی در منطقه، و عرضه و تقاضا برای خدمات تخصصی می‌توانند بر قیمت گذاری تاثیر بگذارند.

نکته مهم

ممکن است هزینه پایین تست نوار عصب و عضله یا تست سرعت هدایت عصبی در برخی مراکز درمانی برایتان وسوسه‌انگیز باشد، اما باید بدانید که هزینه‌های پایین‌تر ممکن است با دقت پایین‌تر تست همراه باشند.

کیفیت و دقت تست نوار عصب و عضله و تست سرعت هدایت عصبی به تخصص پزشک و نیز تجهیزات به کار رفته بستگی دارد. در نتیجه کم هزینه بودن آزمایش ممکن است به دلیل عدم صلاحیت پزشک یا مناسب نبودن تجهیزات به کار رفته باشد؛ که این امر با کاهش دقت آزمایش، نادرست بودن نتایج و تشخیص اشتباه بیماری همراه خواهد بود.

دقیق بودن نتیجه آزمایش برای انتخاب بهترین روش درمان، ضروری است.
اگر به دلیل ارزان بودن یک آزمایش، نتایج تست نوار عصب و عضله یا تست سرعت هدایت عصبی، اشتباه شود، روش مناسب درمان به درستی مشخص نمی‌شود و ممکن است یک روش ناکارآمد برای درمان پیش گرفته شود، در نتیجه روند درمان کند شده یا حتی شرایط بدتر می‌شود.

در نتیجه باید مهارت و تجربه پزشک و نیز تجهیزات به کار رفته در مرکز درمانی در اولویت قرار بگیرند. باید برای انجام تست نوار عصب و عضله و تست سرعت هدایت عصبی، به یک کلینیک معتبر و مجهر مراجعه کنید تا یک پزشک ماهر و با تجربه که سوابق درخشانی در زمینه ارائه نتایج دقیق دارد؛ آزمایش را برای شما انجام دهد.

سوالات متداول

آیا مدت زمان تست نوار عصب و عضله بر هزینه نهایی موثر است؟

خیر، مدت زمان تست نوار عصب و عضله حدوداً 30 تا 45 دقیقه است. در صورتی که زمان جلسه شما افزایش یابد، تغییری در هزینه نهایی به وجود نخواهد آمد.

گاهی ممکن است تست عصب و عضله دوبار تکرار شود، آیا این مسئله بر هزینه نهایی موثر است؟

خیر تکرار دوباره تست برای این است که متخصص طب فیزیکی شما از نتیجه نهایی و دقیق تست اطمینان حاصل نماید. لذا نیازی نیست شما هزینه بیشتری پرداخت نمایید.

آیا بعد از انجام تست عصب و عضله، می‌توانم فاکتور با مهر کلینیک را برای بیمه تکمیلی داشته باشم

بله بعد از تست شما، فاکتور با مهر معتبر کلینیک به شما تقدیم خواهد شد تا در صورت نیاز هزینه‌ی تست را از بیمه تکمیلی دریافت نمایید.

آیا می‌توان مبلغ تست عصب و عضله را به صورت اقساطی پرداخت نمود؟

خیر متاسفانه این امکان وجود ندارد.

ایا برای پرداخت هزینه تست نوار عصب و عضله می‌توان از بیمه روستایی استفاده کرد؟

برای بررسی این مورد خواهشمندیم با همکاران ما تماس بگیرید.

دکتر حمیده دهقانی
دکتر حمیده دهقانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و نوار عصب - عضله

-فارغ التحصیل پزشک عمومی سال ۹۲ از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و ورودی تخصص طب فیزیکی و توانبخشی سال ۹۴
-فارغ التحصیل تخصص در سال ۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی ارتش

بیشتر بدانید
دکتر حمیده دهقانی
دکتر حمیده دهقانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و نوار عصب - عضله

-فارغ التحصیل پزشک عمومی سال ۹۲ از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و ورودی تخصص طب فیزیکی و توانبخشی سال ۹۴
-فارغ التحصیل تخصص در سال ۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی ارتش

بیشتر بدانید

مقالات مرتبط

تماس با کلینیک