بهترین متخصص ستون فقرات در خوزستان، اهواز و اندیمشک و دزفول

بهترین متخصص ستون فقرات در خوزستان، اهواز و اندیمشک و دزفول

متخصص ستون فقرات به پزشکی گفته می‌‌شود که در درمان و توانبخشی مشکلات ستون فقرات دارای تخصص است. متخصص طب فیزیکی و توانبخشی به منظور مدیریت بخش وسیعی از بیماری‌های مرتبط با ستون فقرات نظیر فتق دیسک، تنگی نخاع، بیماری دژنراتیو دیسک و آسیب‌های نخاعی دوره‌های آموزشی به خصوصی را گذرانده است.

به همین دلیل، این پزشکان احتمالا در خصوص روش‌های درمانی مختلفی نظیر دارو، فیزیوتراپی، تزریقات و سایر روش‌های درمانی بدون جراحی اطلاعات کافی دارند. به طور کلی متخصص ستون فقرات دارای نقش بسیار مهمی در مدیریت مشکلات مرتبط با ستون فقرات است و به بیماران کمک می‌کند تا به وسیله مجموعه‌ای از مداخلات پزشکی و توانبخشی، عملکرد و کیفیت زندگی خود را بهبود دهد.

بهترین متخصص ستون فقرات در خوزستان

بهترین متخصص ستون فقرات در خوزستان

دکتر حمیده دهقانی، پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، در سال 1392 با رتبه ممتاز از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شده و در سال 1397 در رشته تخصص طب فیزیکی از دانشگاه علوم پزشکی ارتش فارغ التحصیل شده‌اند. خانم دکتر دهقانی دارای مدرک درمان‌های دستی ستون فقرات (مانیپولاسیون استئوپاتیک ستون فقرات) به شیوه‌ی پروفسور مِین از فرانسه تحت نظر پروفسور فرجاد (بنیان‌گذار درمان‌های دستی ستون فقرات در ایران) هستند.

دکتر دهقانی با تکیه بر تخصص و تجربه‌ی خود و با بهره‌گیری از به‌روزترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های توانبخشی، انواع خدمات طب فیزیکی را به مردم عزیز استان خوزستان ارائه می‌دهند و در تلاش هستند تا ناهنجاری‌های ستون فقرات را تا حد امکان بدون نیاز به روش‌های تهاجمی مانند جراحی، درمان کنند.

آدرس و اطلاعات تماس کلینیک دکتر دهقانی

آدرس و اطلاعات تماس کلینیک دکتر دهقانی

برای تعیین وقت و مراجعه به کلینیک دکتر دهقانی می‌توانید با شماره تلفن‌ زیر تماس بگیرید.

 تماس و واتساپ: ۰۹۳۹۵۸۰۶۹۰۲

خوزستان، اندیمشک، خیابان سینا (شریعتی)، نبش خیابان گندمی، ساختمان پزشکان سینا، طبقه سوم

خدمات کلینیک دکتر دهقانی

خدمات طب فیزیکی که در کلینیک دکتر دهقانی ارائه می‌شود به شرح زیر است:

 • درمان دستی (manual therapy)
 • ماساژ درمانی
 • فیزیوتراپی
 • شاک ویو تراپی
 • الکتروتراپی (TENS)
 • تزریق پی‌‌آر‌پی
 • تزریق استروئید
 • اوزون تراپی
 • تکار تراپی
 • لیزر درمانی
 • اولتراسوند تراپی

درمان دستی (منوال تراپی)

درمان دستی (منوال تراپی)

منوال تراپی برای کاهش مشکلات ناشی از ستون فقرات نظیر کمر درد، گردن درد و سردرد می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. این نوع درمان دستی نوعی روش درمانی است که در آن از تکنیک‌هایی ماهرانه به منظور دستکاری و یا حرکت دادن مفاصل و بافت نرم در ستون فقرات استفاده می‌شود. در این روش با اعمال نیروی کنترل شده به مفاصل ستون فقرات می‌توان موجب توانبخشی و بهبود حرکات طبیعی شده و درد را کاهش داد.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی می‌تواند به عنوان یک روش موثر درمانی برای مشکلات ستون فقرات مانند درد کمر، درد گردن و سردرد مفید باشد. ماساژ درمانی به معنای استفاده از تکنیک‌های خاص برای انجام جلسات ماساژ برای کاهش درد، بهبود جریان خون و کاهش فشار و تنش در عضلات و بافت‌های نرم می‌باشد. ماساژ درمانی تکنینک‌های متفاوتی دارد و توصیه می‌شود که تنها تحت‌نظر متخصص طب فیزیکی انجام شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از روش‌های درمانی موثر به منظور بهبود بیماری ستون فقرات محسوب می‌شود. این روش درمانی با افزایش دادن قدرت، استقامت و انعطاف پذیری می‌تواند میزان درد را کاهش داده و در نتیجه میزان عملکرد را بهبود بخشد. با کاهش یافتن میزان درد، بیمار می‌تواند توانایی خود را در انجام فعالیت‌های روزانه نظیر پیاده روی، خرید مواد غذایی و … افزایش دهد.

در ادامه برخی از مشکلاتی که می‌توان از طریق فیزیوتراپی درمان کرد، ذکر شده است:

 • درد در کمر و گردن
 • دیسک تحلیل‌یافته
 • فتق دیسک
 • کیفوز یا گوژپشتی
 • میلوپاتی
 • رادیکولوپاتی
 • سیاتیک
 • آرتریت ستون فقرات
 • شکستگی ستون فقرات
 • تنگی کانال نخاع
 • اسپوندیلولیستزیس
 • اسپوندیلوز

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی به روش درمانی گفته می‌شود که در آن با استفاده از از امواج صوتی پرانرژی، بافت آسیب دیده بهبود می‌یابد. معمولا از این روش به عنوان درمانی تکمیلی و در کنار سایر روش‌ها استفاده می‌شود. این روش می‌تواند به منظور بهبود آسیب ستون فقرات و سفتی عضلات، مورد استفاده قرار گیرد و برای کاهش درد مزمن بسیار کمک کننده باشد.

الکتروتراپی (TENS)

الکتروتراپی (TENS)

به تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست الکتروتراپی یا تنس گفته می‌شود. این روش نوعی درمان غیر تهاجمی محسوب می‌شود که در آن از جریان‌های الکتریکی ولتاژ پایین به منظور تحریک اعصاب استفاده می‌شود. از این روش می‌توان برای کاهش درد مرتبط با مشکلات ستون فقرات، نظیر فتق دیسک، تنگی نخاع و سیاتیک استفاده کرد. الکتروتراپی معمولاً بسته به منطقه آسیب دیده در بخش پایینی کمر یا گردن اعمال می‌شود.

تزریق پی آرپی

تزریق پی آرپی

پلاسمای غنی از پلاکت یا پی‌آر‌پی نوعی درمان پزشکی است که در آن از پلاکت‌های مشتق شده از خون خود فرد که تغلیظ شده است، به منظور بهبود و بازسازی بافت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پلاکت موجود در پی‌آر‌پی دارای فاکتور رشد و پروتئین فعال زیستی است به همین دلیل موجب ترمیم بافت، کاهش التهاب و تحریک بازسازی سلولی می‌شود و کاهش مشکلات ستون فقرات و درد را به همراه خواهد داشت.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به ستون فقرات نوعی روش درمانی بدون جراحی محسوب می‌شود که به منظور درمان کمردرد مزمن ناشی از بیماری دژنراتیو، برآمدگی دیسک، اسپوندیلوز، درد مفصل ساکروایلیاک و درد مفصل فاست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تزریق استروئید

تزریق استروئید

تزریق استروئید نیز به منظور کاهش علائم مشکلات ستون فقرات نظیر تنگی کانال نخاعی، فتق دیسک و سیاتیک استفاده می‌شود. در این تزریق معمولاً از ترکیب داروی کورتیکواستروئید و بی‌حس کننده موضعی استفاده شده و مستقیماً به ناحیه آسیب دیده تزریق می‌شود.

داروی کورتیکواستروئید موجب کاهش التهاب و تورم در ناحیه شده و می‌تواند با کاهش درد میزان تحرک را در فرد افزایش دهد. بی‌حس کننده موضعی موجود در داروی تزریقی موجب تسکین فوری درد شده و می‌تواند علائم را در زمان اثر داروی کورتیکواستروئید کاهش دهد.

اوزون تراپی

اوزون تراپی

در اوزون تراپی مخلوطی از اکسیژن (O2) و ازن (O3) به عضلات پاراورتبرال یا مستقیماً به دیسک تزریق می‌شود و در درمان کمردرد و فتق دیسک بسیار موثر عمل می‌کند. به منظور شناخت محل صحیح تزریق و به عنوان راهنما می‌توان از سی‌تی اسکن نیز استفاده کرد.

تکارتراپی

تکارتراپی

به درمان از طریق انتقال الکتریکی مقاومتی و یا خازنی تکار درمانی می‌گویند. می‌توان گفت که تکارتراپی نوعی فیزیوتراپی است که در آن از انرژی فرکانس رادیویی به منظور بهبود بافت و کاهش درد استفاده می‌شود. این روش غیر تهاجمی بوده و اغلب می‌توان از آن برای درمان مشکلات ستون فقرات نظیر فتق دیسک، سیاتیک و تنگی نخاع استفاده کرد.

طی درمان، پزشک از دستگاه تکار استفاده می‌کند که در آن، انرژی فرکانس رادیویی به ناحیه آسیب دیده ستون فقرات ساطع می‌شود. این انرژی موجب ایجاد گرمای ملایمی می‌شود و این گرما به عمق بافت نفوذ کرده، جریان خون را افزایش و بهبودی بافت را به همراه خواهد داشت.

لیزر درمانی

لیزر درمانی

لیزر درمانی با لیزرهای کم توان و پرتوان می‌تواند به کاهش درد والتهاب بیمار در ناحیه گردن، ستون فقرات و پایین کمر کمک کند. لیزر به تحریک رشد سلول‌های جدید و بازسازی بافت‌های آسیب دیده در ستون فقرات کمک کند.

یکی دیگر از مزایای لیزر درمانی، کاهش درد در ناحیه ی تحت درمان است. تحریک بافت‌های ستون فقرات با لیزر می‌تواند به تسکین درد مربوط به مشکلات اعصابی، التهابات مفصلی، ترمیم بافت عضلانی، یا مشکلات دیسکی کمک کند

تاثیر لیزر درمانی، به خصوص لیزر کم توان در رفع دردهای مزمن اسکلتی‌_‌عضلانی آن را به یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمانی برای بیماران تبدیل کرده است.

اولتراسوند تراپی

اولتراساوند تراپی

اولتراسوند نوعی روش درمانی غیر تهاجمی محسوب می‌شود که در آن از امواج صوتی با فرکانس بالا به منظور درمان استفاده می‌شود. این روش معمولا برای درمان کمردرد موثر بوده و همچنین می‌توان از آن برای درمان زخم‌ها نیز استفاده کرد.

دیگر متخصصین ستون فقرات در خوزستان

از دیگر متخصصین در حوزه ستون فقرات می‌توان پزشکان زیر را نام برد:

دکتر ابوالفضل رستمی: اهواز

دکتر سید صدرالدین محمد عادل: اهواز

دکتر حسین صفری: اهواز

دکتر مرتضی فکور: اهواز

دکتر ناصر صرافان: اهواز

دکتر سعید افتخار: اهواز

دکتر امیر آقایی اقدم: اهواز

دکتر معین خالقی لنگرودی: بندر ماهشهر

دکتر داود شریفی: دزفول

دکتر محمدرضا زندی: دزفول

دکتر محسن جعفرپور بروجنی: دزفول

سوالات متداول

آیا متخصص ستون فقرات جراحی هم انجام می‌دهد؟

متخصص طب فیزیکی که سابقه‌ی زیادی در درمان موفقیت‌آمیز عارضه‌ها و مشکلات ستون فقرات دارد، تلاش می‌کند تا با روش‌های غیر تهاجمی و تکنیک‌های به روز مشکلات ستون فقرات را درمان کرده و نیاز به جراحی را به حداقل برساند. در صورتی که عارضه خیلی شدید باشد، متخصص طب فیزیکی بیمار را به جراح ارجاع می‌دهد.

پزشک متخصص با چه روش‌هایی علت درد ستون فقرات را تشخیص می‌دهد؟

متخصص ستون فقرات معمولا با استفاده از روش‌هایی مانند بررسی سوابق پزشکی بیمار، معاینات فیزیکی تست‌های تصویر برداری مانند CT-scan و MRI و در صورت لزوم آزمایش‌های خون و ادرار و نوار عصب و عضله علت درد ستون فقرات را تشخیص می‌دهد.

آیا اسیب‌های مادرزادی نخاعی و ستون فقرات با توانبخشی قابل درمان هستند؟

پاسخ این سوال به نوع عارضه و به شدت آن بستگی دارد.

برای درمان مشکلات ستون فقرات باید چند جلسه به پزشک مراجعه کنم؟

تعداد جلسات درمانی به نوع عارضه و شدت آن بستگی دارد.

دکتر حمیده دهقانی
دکتر حمیده دهقانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و نوار عصب - عضله

-فارغ التحصیل پزشک عمومی سال ۹۲ از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و ورودی تخصص طب فیزیکی و توانبخشی سال ۹۴
-فارغ التحصیل تخصص در سال ۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی ارتش

بیشتر بدانید
دکتر حمیده دهقانی
دکتر حمیده دهقانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و نوار عصب - عضله

-فارغ التحصیل پزشک عمومی سال ۹۲ از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و ورودی تخصص طب فیزیکی و توانبخشی سال ۹۴
-فارغ التحصیل تخصص در سال ۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی ارتش

بیشتر بدانید

مقالات مرتبط

مقالات

ورزش برای گودی کمر

گودی کمر (Hyperlordosis): گودی کمر یک اختلال بسیار رایج در ستون فقرات است. ستون فقرات افرادی که این عارضه را با خود دارند، معمولاً در

مطالعه »
آرتروز گردن
مقالات

ورزش برای آرتروز گردن

آرتروز گردن یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مربوط به ستون فقرات در ناحیه گردن است. علت اصلی این بیماری تضعیف دیسک‌های بین مهره‌‌ها و غضروف‌‌های مفاصل ‌است. آرتروز

مطالعه »
دستگاه_لیزر_رباتیک_ام_۶_(M6)
مقالات

دستگاه لیزر رباتیک M6

در لیزر تراپی با لیزر رباتیک M6 از نور برای درمان مشکلات عضلانی‌_‌اسکلتی استفاده می‌شود. در لیزر تراپی با لیزر رباتیک M6 فقط نور، البته

مطالعه »
تماس با کلینیک