کلینیک نوار عصب و عضله در خوزستان اهواز و اندیمشک و دزفول

کلینیک نوار عصب و عضله در خوزستان

پزشک نورولوژیست ممکن است برای تشخیص دقیق‌تر از شما خواسته باشید تا آزمایش نوار عصب و عضله انجام دهید. کلینیک نوار عصب و عضلۀ دکتر دهقانی، با تجهیزات و تکنولوژی‌های لازم، عملکرد اعصاب و عضلات را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در نهایت پزشک متخصص طب فیزیکی اطلاعات به دست آمده از نوار تست عصب عضله را تحلیل و بررسی خواهد کرد. نتایج به دست آمده از این تست تشخیصی به پزشک متخصص این امکان را می‌دهد تا اختلال‌های مرتبط با اعصاب محیطی را شناسایی نموده و یک طرح درمان مناسب را به شما پیشنهاد نماید.

تست نوار عصب و عضله یا الکترومیوگرافی (EMG)،‌ تستی تشخیصی بوده که فعالیت‌های الکتریکی ماهیچه را ارزیابی می‌کند، در حالی که تست سرعت هدایت عصبی (NCV)، نحوه عملکرد عصب و سرعت سیگنال‌های الکتریکی در اعصاب محیطی را مورد سنجش قرار می‌دهد. معمولاً از هر دوی این تست‌ها به طور همزمان برای کمک به تشخیص آسیب‌های عصبی و شرایطی که موجب فشردگی رشته‌های عصبی می‌شوند، استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید که انجام تست نوار عصب و عضله یا تست سرعت هدایت عصبی، طبق صلاحدید پزشک متخصص مانند متخصص طب فیزیکی و بر اساس علائم خاص هر مورد، سابقه پزشکی بیمار و نتایج معاینات بالینی صورت می‌گیرد. از این رو، متخصص طب فیزیکی الزام انجام این تست‌ها را تعیین کرده و می‌تواند چشم‌انداز درمانی صریحی در رابطه با وضعیت شما ارائه دهد.

کلینیک نوار عصب و عضله دکتر دهقانی در اندیمشک

کلینیک نوار عصب و عضله دکتر دهقانی در اندیمشک

کلینیک نوار عصب و عضلۀ دکتر دهقانی در اندیمشک با بهره‌گیری از بروزترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های روز دنیا همراه شما عزیزان است تا هرگونه خدمات مربوط با آزمایش و ارزیابی تشخیصی تست نوار عصب و عضله را به همراهان خود عرضه نماید.

این کلینیک یکی از مجهزترین مراکز درمان درد در خوزستان و حتی ایران است که در سال‌های اخیر همراه مردمان عزیزان خوزستان، اهواز، دزفول و اندیمشک بوده است.

برای نوبت گرفتن و ارتباط با کارشناسان ما می‌توانید از طریق راه‌های زیر با ما در تماس باشید:

خوزستان، اندیمشک، خیابان سینا (شریعتی)، نبش خیابان گندمی، ساختمان پزشکان سینا، طبقه سوم

تماس و واتساپ: ۰۹۳۹۵۸۰۶۹۰۲

تست نوار عصب و عضله چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟

تست نوار عصب و عضله

تست نوار عصب و عضله (EMG) و تست سرعت هدایت عصبی (NCV)، به منظور تعیین علل ایجاد کننده علائمی نظیر بی‌حسی، گزگز یا سوزن سوزن شدن و درد مداوم در اندام‌ها انجام می‌شوند. این تست‌های تشخیصی اطلاعات زیر را به پزشک ارائه می‌دهند:

 1. سرعت و شدت فعالیت الکتریکی یک عصب: تست سرعت هدایت عصبی (NCV)، سرعت انتقال تکانه یا سیگنال‌های الکتریکی از طریق اعصاب محیطی‌ را محاسبه می‌کند. این تست به تشخیص وجود آسیب عصبی یا وجود اختلال در عملکرد سیستم عصبی کمک می‌کند. هرگونه نتیجۀ غیرطبیعی از این تست می‌تواند نشان دهندۀ وجود فشردگی رشته‌های عصبی، آسیب عصبی یا مشکلاتی مانند نوروپاتی محیطی باشد.
 2. نحوه واکنش عضلات به سیگنال‌های الکتریکی ارسالی: در تست نوار عصب و عضله (EMG)، میزان واکنش و فعالیت الکتریکی عضلات از طریق سوزن‌های ظریف و نازکی که در عضلات قرار داده می‌شوند،‌ ثبت می‌شود. اطلاعات حاصل از این تست به ارزیابی سلامت کلی سیستم عصبی و نحوه عملکرد عضلات کمک کرده و هرگونه یافتۀ غیرطبیعی از نتایج تست نوار عصب و عضله می‌تواند نشان دهندۀ وجود اختلالات عضلانی، آسیب‌های عضلانی یا اختلالات عصبی عضلانی باشد.
 3. میزان هماهنگی بین عصب و عضله: تست نوار عصب و عضله (EMG)، هماهنگی بین عصب و عضله را در طول فعالیت یا حرکت ارزیابی کرده و این امر موجب شناسایی هرگونه اختلال و مشکل موجود در ارتباط بین اعصاب و عضلات اعم از نوسانات عصبی یا اختلالات حرکتی عضلات می‌شود.
 4. وجود آسیب عصبی یا عضلانی: تست نوار عصب و عضله (EMG)، به تعیین و شناسایی محل و شدت آسیب عصبی یا عضلانی کمک می‌کند. این تست در تفکیک مشکلات مربوط به عضلات (مانند التهاب عضلانی یا بیماری میوپاتی عضلات) از مشکلات مربوط به عصب (مانند فشردگی رشته‌های عصبی یا نوروپاتی) به پزشک کمک می‌کند.
 5. تشخیص افتراقی و تعیین بیماری: اطلاعات حاصل از تست‌های نوار عصب و عضله و سرعت هدایت عصبی، به تشخیص اختلالات و بیماری‌هایی نظیر سندرم تونل کارپال (فشردگی عصب میانی دست)، رادیکولوپاتی (تحت فشار بودن عصب)، نوروپاتی محیطی، میاستنی گراویس و دیستروفی عضلانی کمک کرده و موجب رد سایر علل احتمالی می‌شود.

به طور کلی، تست نوار عصب و عضله (EMG) و تست سرعت هدایت عصبی (NCV)، نتایج ارزیابی فعالیت الکتریکی و عملکرد اعصاب و عضلات را به صورت نموداری و داده‌های عینی ارائه می‌دهد که این اطلاعات به پزشک در تشخیص و بررسی اختلالات عصبی و عضلانی، تنظیم برنامه درمانی مناسب و ارزیابی روند و اثربخشی رویکرد درمانی، کمک می‌کنند.

کاربرد‌های تست نوار عصب و عضله

برخی از رایج‌ترین کاربردهای تست نوار عصب و عضله عبارتند از:

 • تشخیص اختلالات عصبی و عضلانی: این تست به تفکیک مشکلات مربوط به عصب (مانند فشردگی رشته‌های عصبی یا نوروپاتی محیطی، رادیکولوپاتی و سندرم تونل کارپال) و مشکلات مربوط به عضلات (مانند دیستروفی‌های عضلانی یا بیماری میوپاتی) کمک می‌کند.
 • ارزیابی آسیب عصبی یا فشردگی رشته‌های عصبی
 • ارزیابی اختلالات عصبی عضلانی
 • تعیین موقعیت یا محل آسیب: این اطلاعات به منظور برنامه‌ریزی برای جراحی یا تعیین الزام برای بررسی‌های اضافی، نقش بسزایی دارند.
 • هدایت رویکرد درمانی و کمک به مدیریت شرایط: نتایج حاصل از این تست، به پزشک در طراحی برنامه درمانی مناسب و اعمال استراتژی‌های مدیریتی کمک می‌کنند.
 • نتایج حاصل از این تست برای تفکیک علل مختلف ایجاد کننده علائم، به ویژه زمانی که علت زمینه‌ای ایجاد کننده مشکل نامعلوم باشد، کمک می‌کند.

آمادگی‌های لازم برای تست نوار عصب و عضله

آمادگی های لازم برای تست نوار عصب و عضله

تست نوار عصب و عضله بسیار ساده است و آمادگی‌های به خصوصی ندارد تنها رعایت چند مورد زیر لازم و ضروری است:

 • حتماً لیست داروهای مصرفی خود را همراه داشته باشید.
 • در روز انجام تست، به منظور رفع چربی پوست، دوش گرفته و از لوسیون بدن استفاده نکنید.

در موارد زیر حتماً قبل از شروع تست، کارشناس مربوطه را مطلع کنید:

 • اگر باتری قلب یا ضربان‌ساز قلب، دستگاه محرک الکتریکی اعصاب یا هرگونه دستگاه الکتریکی دیگری در بدن خود دارید.
 • اگر اختلالات انعقاد خون دارید یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنید.
 • اگر هرگونه آلرژی یا حساسیت دارید.

بعد از بررسی‌های اولیه برای انجام تست به اتاق راهنمایی خواهید شد.

مراحل انجام نوار عصب و عضله در کلینیک دکتر دهقانی در اندیمشک

مراحل انجام نوار عصب و عضله

تست نوار عصب و عضله دو بخش دارد که تقریباً همیشه این دو تا بخش همزمان انجام می‌شود:

تست EMG

تست نوار عصب و عضله (EMG)، برای ارزیابی و ثبت فعالیت‌های الکتریکی عضله استفاده می‌شود. طی این تست، اپراتور دستگاه الکترود سوزن کوچکی را مستقیماً در عضله مد نظر قرار می‌دهد. این الکترود، فعالیت‌های الکتریکی عضله را هم در حالت استراحت و هم حین انقباض عضله ثبت می‌کند. اختلالات و بیماری‌های مربوط به عصب و عضله در صورت وجود، موجب تغییر الگوی فعالیت الکتریکی این عضلات می‌شوند که دستگاه هم به صورت شنیداری و هم روی صفحه کامپیوتر این داده‌ها را ثبت کرده و نشان می‌دهد.

پس از تست عضله اول، الکترود در داخل عضلۀ دیگری جاگذاری می‌شود. عضلاتی که برای انجام این تست انتخاب می‌شوند، بسته به علائم بیمار متفاوت بوده و ممکن است پس از ارائه نتایج اولیه، عضلات دیگری برای انجام تست انتخاب شوند. بسته به تعداد عضلات مورد نیاز برای بررسی تست روی آن‌ها، ممکن است زمان کلی این تست از چند دقیقه تا بیش از ۱ ساعت متغیر باشد. پس از انجام این تست ممکن است عضلاتی که الکترود در آن‌ها جاگذاری شده،‌ نسبت به لمس یا فشار حساس شده باشند. ممکن است التهاب جزئی و موضعی نیز در نواحی انجام تست داشته باشید.

تست NCV

در اکثریت موارد، تست سرعت هدایت عصبی (NCV) نیز در کنار تست نوار عصب و عضله انجام می‌شود. تست سرعت هدایت عصبی، سلامتی و وضعیت عصب محیطی را با ثبت سرعت سیگنال‌های الکتریکی در اعصاب محیطی ارزیابی می‌کند. دستگاه عصبی محیطی، اطلاعات حسی محیط را دریافت و آن را به نخاع و عضلات ارسال می‌کند. شما روی تخت دراز می‌کشید و اپراتور، الکترودهایی را به پوست نواحی مدنظر بدن شما می‌چسباند. محرک‌های داخل این الکترودها، بار الکتریکی خفیفی را در امتداد عصب ناحیه ارسال می‌کنند. با انتقال این بار الکتریکی ممکن است حس سوزن سوزن شدن داشته یا عضلات ناحیه منقبض شوند، اما به طور کلی این شوک خفیف ناشی از بار الکتریکی مضر و خطرناک نیست. هر تست فقط چند دقیقه زمان می‌برد و پس از اتمام تست، الکترودها برداشته شده و جای آن‌ها در پوست شما تمیز می‌شود. مدت زمان ما بین تحریک و پاسخ عضله ثبت می‌شود تا سرعت و کیفیت هدایت عصبی ارزیابی شود. برخی از بیماری‌ها و اختلالات سیستم عصبی می‌توانند سرعت پاسخ یا واکنش نسبت به این تحریک الکتریکی را کاهش دهند.

تست NCV و EMG برای اندام تحتانی تقریباً ۴۵ دقیقه زمان می‌برد. هر دو این تست‌ها، ابزار مهمی در تشخیص اختلالات و بیماری‌های سیستم عصبی بوده و در صورت حفظ آرامش شما و همکاری مناسب با تکنسین، نتایج دقیقی ارائه می‌دهند.

هزینه تست در کلینیک نوار عصب و عضله دکتر دهقانی

هزینه نهایی تست به عوامل متعددی بستگی دارد:

 • تعداد عضلات و بخش هایی که مورد بررسی قرار می‌گیرند.
 • نوع تست (EMG ،NCV و یا هردو همزمان)
 • مهارت پزشک
 • موقعیت مکانی کلینیک
 • پوشش بیمه و بیمه‌ی تکمیلی

تمامی این موارد بر هزینۀ نهایی تست شما مؤثر هستند، لذا برای اطلاع از مبلغ حدودی تست خود می‌توانید با ما در تماس باشید.

پرسش‌های متداول

از چه طریق می‌توان با کلینیک نوار عصب و عضله در ارتباط بود و نوبت گرفت؟

شما می‌توانید از طریق شماره تلفن و واتساپ با ما در تماس باشید و تعیین وقت نمایید.

آیا تفسیر تست، همان روز در کلینیک نوار عصب و عضله قابل دریافت است؟

بله، شما می‌توانید نتیجه تست عصب و عضله خود را همان روز دریافت نمایید و سپس پزشک متخصص طب فیزیکی تست انجام شده را برایتان تفسیر خواهد کرد.

آیا برای انجام تست بایستی دوباره به کلینیک نوار عصب و عضله مراجعه کنم؟

خیر، در صورتی که تست اولیه شما پاسخ‌های نادرست و مبهمی نشان دهد، پزشک متخصص طب فیزیکی دوباره تست را انجام خواهد داد تا از درستی و دقت تست مطمئن شود، بنابراین نیازی نیست که شما دوباره به کلینیک مراجعه نمایید.

آیا برای انجام تست در کلینیک نوار عصب و عضله بایستی از قبل نوبت بگیرم؟

بله، فراموش نکنید که برای جلوگیری از اتلاف وقت حتماً پیش از مراجعه به کلینیک نوبت بگیرید.

آیا کلینیک نوار عصب و عضله دکتر دهقانی با بیمه‌های تکمیلی قرارداد دارد؟

همراهان گرامی برای بررسی پوشش بیمه تکمیلی، بیمه روستایی و سایر بیمه‌های درمانی حتماً با شماره تلفن‌های کلینیک تماس حاصل فرمایید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

چرا برای انجام تست به کلینیک نوار عصب و عضله فرستاده شده‌ام؟

چنانچه بی‌حسی، گزگز، درد، ضعف یا گرفتگی عضلانی داشته باشید، برای انجام تست نوار عصب و عضله یا الکترومیوگرافی (EMG) به کلینیک ارجاع داده می‌شوید. انجام تست هدایت عصبی برای تشخیص علت علائم شما ضروری خواهد بود.

دیگر خدمات کلینیک نوار عصب و عضله چیست؟

کلینیک تخصصی دکتر دهقانی علاوه بر تست نوار عصب و عضله، خدمات دیگری را نیز ارائه می‌دهد:

 • تزریق ژل
 • تزریق پی آر پی
 • اوزون تراپی
 • توانبخشی و فیزیوتراپی
 • درمان دستی (منوال تراپی)
 • درمان درد با شاک ویو، تحریک الکتریکی و لیزر درمانی
 • تکار تراپی
 • مگنت تراپی
 • و …

دکتر حمیده دهقانی
دکتر حمیده دهقانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و نوار عصب - عضله

-فارغ التحصیل پزشک عمومی سال ۹۲ از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و ورودی تخصص طب فیزیکی و توانبخشی سال ۹۴
-فارغ التحصیل تخصص در سال ۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی ارتش

بیشتر بدانید
دکتر حمیده دهقانی
دکتر حمیده دهقانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و نوار عصب - عضله

-فارغ التحصیل پزشک عمومی سال ۹۲ از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و ورودی تخصص طب فیزیکی و توانبخشی سال ۹۴
-فارغ التحصیل تخصص در سال ۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی ارتش

بیشتر بدانید

مقالات مرتبط

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی در دزفول

فیزیوتراپی زیر مجموعه ای از رشته پزشکی محسوب می‌شود که می‌تواند با هدف بهبود عملکرد اندام ها و کارکرد آنها نقش موثری در بیمارانی که

مطالعه »
تماس با کلینیک